30 września 2014 17:50

Telewizja Trwam ukarana przez KRRiT za rzekome „podżeganie do niszczenia Tęczy”

tęcza, KRRiT, spalenie "Tęczy", Plac Zbawiciela
www.youtube.com

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Fundację „Lux Veritatis” karę w wysokości 50 tys. zł za „propagowanie w Telewizji Trwam działań niezgodnych z prawem”. Chodzi o relację z warszawskiego Marszu Niepodległości z 11 listopada 2013 r. Zdaniem KRRiT prowadzący audycję i jego goście popierali palenie instalacji „Tęcza” na pl. Zbawiciela.

Pokazanie przez Telewizję Trwam płonącej "Tęczy" na Placu Zbawiciela w Warszawie w trakcie relacji z Marszu Niepodległości w Warszawie w powiązaniu z komentarzami, które towarzyszyły temu obrazowi, mogło wywołać wrażenie aprobowania takich zachowań zarówno przez prowadzącego audycję jak i jego gościa. Komentując fakt podpalenia Tęczy, wyrazili oni swoje opinie w taki sposób, iż można było odnieść wrażenie, że zniszczenie instalacji artystycznej uznają za postępowanie właściwe i społecznie usprawiedliwione, a niszczenie cudzej własności jest właściwą formą wyrażenia dezaprobaty wobec opinii i zachowań odmiennych od własnych - brzmi tekst oświadczenia KRRiT przesłanego do redakcji portalu wp.pl.

Barwna instalacja ze sztucznych kwiatów w kolorach tęczy została spalona 11 listopada 2013 r. przez co najmniej dwóch chuliganów, chociaż jej zniszczenie przypisuje się środowiskom narodowym idącym w Marszu Niepodległości. To nie pierwsze podpalenie w historii "Tęczy" na pl. Zbawiciela w Warszawie - po poprzednim spaleniu tęcza została naprawiona i powróciła na plac zaledwie kilka dni przed Świętem Niepodległości.

apuwp.pl. wprost.pl

OSTATNIENajnowsze

Trwa kampania honorowego krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi", zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę m.in. Polski Zbrojnej) oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion.
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca


DołączProgramy